Obecnie dość często się zdarza, firmy oferujące tworzenie stron internetowych posiadają w swojej ofercie informacje, że ich witryny są oparte o Responsive Web Design. Aby zorientować się o co w tych chodzi wystarczy odwiedzić kilka serwis internetowych na telefonie lub tablecie i od razu przekonamy się, że niektóre z nich przegląda się bardzo wygodnie na urządzeniach mobilnych, a w niektórych bardzo trudno jest np. kliknąć w jakąś pozycję menu.
Kiedyś, wbrew pozorom, nie tak dawno, gdy nie było jeszcze tabletów i nie każdy miał w swojej kieszeni smartfona strony www powstawały z myślą przede wszystkim o ekranach komputerów. Dało się wtedy łatwo ustalić jaka jest najczęściej stosowana rozdzielczość (wielkość) ekranu. Projektanci opracowując elementy wizualne serwisów brali przede wszystkim pod uwagę to, że użytkownicy będą korzystać z myszki klikając w poszczególne elementy.
Pojawienie się urządzeń z ekranami dotykowymi wprowadziło istną rewolucję i wymusiło zmianę podejścia do projektowania serwisów internetowych. Nie dość, że użytkownicy zamiast myszką zaczęli posługiwać się palcami lub wskaźnikami to jeszcze rozdzielczość ekranów poszczególnych urządzeń znacznie różnią się od siebie.
Odkąd smartfony i tablety stały się bardzo popularne jako urządzenia do przeglądania zasobów Internetu należało zacząć umożliwić użytkownikom wygodne przeglądanie treści niezależnie od wielkości posiadanego ekranu.
Jednym z nowych podejść do tworzenia witryn dostosowując się do nowych warunków było tworzenie osobnych stron dla telefonów i tabletów, a osobnych dla komputerów. Niestety takie podejście wiązało się ze zwiększeniem kosztu realizacji serwisu www dwukrotnie, gdyż firma zlecając stworzenie witryny musiała zapłacić tak naprawdę za opracowanie dwóch witryn.
Innym podejściem do rozwiązania problemu wielości ekranów, które stało się bardzo popularne okazało się rozwiązanie o nazwie Responsive Web Design, co w tłumaczeniu oznacza responsynwe (odpowiadające) projektowanie stron. Zasada działania takiego rozwiązania polega na tym, że sama konstrukcja witryna jest od razu zaprojektowana aby dostosowywać się “w locie” od aktualnej wielkości ekranu. W podejściu tym wykorzystuje się specjalne biblioteki, które podczas wczytywania zawartości sprawdzają jaka jest aktualna wielkość ekranu i w zależności od tego albo układają elementy w kolumnach albo w wierszach, w zależności od tego jak projektant ułoży poszczególne treści.
Aby sprawdzić, czy dana strona www jest zbudowana w oparciu o Responsive Web Design wystarczy, zmniejszyć wielkość przeglądarki i sprawdzić, czy zmienia się układ elementów. Bardzo często główny element nawigacyjny, czyli menu górne zmienia się na urządzeniach mobilnych w przycisk, po kliknięciu którego pojawia się lista rozwijana.
Czy warto posiadać stronę internetową zbudowaną w oparciu o Responsive Web Design? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy sprawdzić statystki ruchu w Internecie. Obecnie coraz większa cześć ruchu pochodzi z urządzeń moblinych, w przypadku niektórych serwisów już ponad 50 % użytkowników korzysta z telefonów i tabletów. W związku z powyższych niedostawanie strony do wymagań postawionych przez mobilną rewolucję może utrudnić dostęp do treści, przez co witryna będzie mniej atrakcyjna.