+48607-999-440 (pn-pt: 9:00-17:00)

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej

Tworzenie sklepów internetowych

Decydując się na stworzenie strony internetowej, czy sklepu internetowego musimy mieć świadomość konieczności ponoszenia pewnych, niekoniecznie dużych ale stałych opłat. Jeśli samo stworzenie strony www wiąże się z jednorazowym wydatkiem, to aby umożliwić Klientom oglądanie strony w Internecie konieczne jest dokonywanie pewnych cyklicznych opłat.

Serwer

– to specjalny komputer podłączony do sieci Internet łączem o odpowiednio dużej szybkości, gdzie umieszczona jest gotowa strona internetowa, czy sklep internetowy. To z serwera po wpisaniu adresu strony lub sklepu pobierana jest treść, która wyświetla się w przeglądarce użytkownika. Bez umieszczenia strony lub sklepu na serwerze nie było by możliwości oglądania zawartości serwisu. Ważne jest aby serwer był dobrej jakości aby treści wyświetlały się szybko i bez opóźnień. Ważne jest aby serwer był niezawodny, gdyż w przypadku awarii strona czy sklep przestanie się wyświetlać. W przypadku małych i średnich stron czy sklepów koszt serwera to powinna być kwota 150 – 300 zł netto rocznie. Natomiast koszt serwera dla stron odwiedzanych przez setki lub tysiące użytkowników dziennie może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Domena

– adres strony w Internecie, np. www.cybertree.pl , który wykupuje się aby użytkownicy mogli odwiedzić naszą stronę lub sklep. Wykupienie domeny w pierwszym roku bardzo często kosztuje 1 zł, natomiast już po roku opłacenie domeny to koszt 70 – 150 zł netto, w zależności od rejestratora. Aby znaleźć firmę, w której można zakupić domenę wystarczy wpisać w wyszukiwarce google słowo „domeny” i od razu znajdziemy dziesiątki firm ofertujące domeny.

Marketing – samo posiadanie strony www czy sklepu internetowego nie wystarcza, gdyż aby zapewnić sobie ruch w naszym serwisie należy zastanowić się na promocją w Internecie. Warto rozważyć skorzystanie z usługi pozycjonowania, reklam w Google AdWords, reklam w specjalistycznych serwisach itp.

Aktualizacje – jeśli posiadamy stronę internetową opartą o system cms lub sklep internetowy powinniśmy, co jakiś czas zadbać o aktualizację naszego serwisu. Koszt takiej aktualizacji będzie zależny od ilości zmian jakie zostały wprowadzone do oprogramowania podczas tworzenia strony lub sklepu.